سینمای ایران » نقد و بررسی1391/12/29


بهاریه‌های خاطره...

بیست سال پیش كه همین موقع باز بهار بود...

«بیست سال پیش در همین ماه» از بخش‌های ثابت و پرطرفدار مجله فیلم است. شماره‌ی نوروز امسال  را كه  مرور می‌كنیم، به تصویر‌هایی خاطره‌انگیز و شاعرانه به قلم نویسندگان و سینماگرانی برمی‌خوریم كه بیست سال پیش در توصیف یا به بهانه‌ی بهار نوشته‌اند. این‌جا در سایت مجله، به مناسبت نوروز و بهار، زیر همین عنوان، چند بهاریه‌ای را كه در آن شماره چاپ شده بود عیناً تقدیم می‌كنیم، به عنوان یك تجدید خاطره و یادی از گذشته و گذشتگان. از میان نویسندگان این بهاریه‌ها، دو تن درگذشته‌اند: استاد زنده‌یاد جعفر شهری كه دائره‌المعارف فرهنگ اجتماعی طهران قدیم بود و آثارش گنجینه‌ای گران‌بها در این زمینه است، و دیگر زنده‌یاد جهانگیر پارساخو روزنامه‌نگار دوست‌داشتنی و پرسابقه‌ای كه عاشق مطبوعات و جدول و سینما بود.

دو نفر از نویسندگان بهاریه‌ها سفر كرده‌اند. دوست عزیزمان بهروز تورانی در دهه‌ی هفتاد مهاجرت كرد و در همین شماره‌ی اخیر مجله هم مثل چند سال گذشته بهاریه‌ای از او  چاپ شده، و سفركرده‌ی دیگر، استاد هوشنگ كاوه از سینماگران ارزشمند تاریخ سینمای ایران است؛ چهره‌ای كه در زمینه‌های مختلف به سینمای كشور خدمت كرد. كاوه چند سال پیش به دلیل بیماری و كهولت، سهمش در سینما «عصر جدید» را فروخت و برای استراحت و معالجه و اقامت نزد خانواده و بستگانش به آمریكا مهاجرت كرد كه عمرش دراز و تنش سلامت باد.

برای دو نویسنده‌ی دیگر – احمدرضا احمدی و جواد طوسی - هم آرزوی سلامتی و طول عمر می‌كنیم. یاد این دوستان و عزیزان باعث شد یادآوری كنیم كه استاد گران‌قدرمان دكتر هوشنگ كاوسی هم از چند پیش در بستر بیماری ناشی از كهولت است و در این آستانه‌ی نوروز برای ایشان هم آرزوی سلامتی داریم.


آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: