نوروز امسال با بصرفه‌ترین سیم‌کار کشور

سینمای ایران » نقد و بررسی1400/11/20


این مرد حرف نمی‌زند

برف آخر

سعید تاجیک
برف آخر

 

برف و سرما حتی کار انسان را برای یک پیاده روی یا یک راه رفتن ساده هم سخت می‌کند چه برسد به فیلم ساختن که در حالت عادی هم فرآیند سختی دارد.

امیر حسین عسگری در فیلم برف آخر این ریسک را به جان خریده و البته خوب از پس این مهم برآمده است و صفر تا صد فیلمش را در سخت‌ترین شرایط آب‌وهوایی و جغرافیایی ممکن جلوی دوربین برده است.

از جنس فیلم‌هایی این چنینی در سینمای ایران زیاد وجود ندارد و در حال حاضر من فقط فیلم اشک سرما در خاطرم هست اما این سبک فیلم‌سازی جرات و شجاعت زیادی می‌طلبد، چون هم تولیدش کار دشواری است و هم در زمان پخش فیلم به خاطر شرایط خاصش مورد توجه همه مخاطبان قرار نمی‌گیرد و شاید هم در مواقعی برعکس باشد و عده‌ای فقط به خاطر تبلیغات و بکر بودن محیط فیلم به سالن‌های سینما بروند.

برف آخر دغدغه‌هایی از جنس محیط زیست و حیوانات و بی‌توجهی انسان به دیگر مخلوقات خداوند دارد و تمام این جزییات در فیلم به زیبایی به‌تصویر کشیده شده اما فیلم از لحاظ فیلم‌نامه ضعف‌های عمده‌ای هم دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم پوشی کرد. برای مثال در پایان فیلم دیگر خبری از مجید صالحی و خانواده‌اش نیست و خانم مدنی با بازی لادن مستوفی هم غیب می‌شود و هیچ کدام از این شخصیت‌ها معلوم نیست از کجا آمده‌اند و به کجا می‌روند، یا تند تند دست شستن‌های دامپزشک فیلم یعنی امین حیایی که گاهی اوقات زیاد از حد توی ذوق می‌زند.

فیلم درباره‌ی یک دامپزشک است که نگاهی عمیق و غرق در سکوت دارد و این بازی به شدت سخت را فقط یک بازیگر حرفه‌ای مثل امین حیایی می‌تواند انجام دهد.

دامپزشک برف آخر عاشق گاوهاست و برای نجات گاوها نیمی از تنش در حادثه‌ی آتش سوزی سوخته است. به خاطر این حادثه از گرگ‌ها متنفر شده و در برف و کولاک دست به نابودی آن‌ها می‌زند. این خلاصه‌ای از داستان فیلم بود و خرده داستان‌هایی هم در کنار آن اتفاق می‌افتد، اما در کل زبان فیلم گنگ است و نقص‌های زیادی هم دارد.

مجید صالحی در نقش خلیل، نقش صمیمی‌ترین دوست دامپزشک فیلم را بازی می‌کند و می‌توان گفت که او به زیبایی بازی برون‌گرا، متفاوت و حسی را به‌نمایش گذاشته است.

لادن مستوفی هم یک زن عاشق محیط زیست است که کار و زندگی‌اش را وقف محیط زیست کشور و حفاظت از گرگ‌ها کرده و رو‌به‌رو شدنش با امین حیایی ترکیب جذابی در فیلم به وجود آورده است.

برف آخر بدون شک عجیب‌ترین فیلم جشنواره فيلم «فجر» امسال بود و شاید برای بازیگرانش سیمرغ به‌همراه داشته باشد.

 

کانال تلگرام ماهنامه سینمایی فیلم:

https://telegram.me/filmmagazine

آدرس اینستاگرام:

https://www.instagram.com/filmmagazine.official

آدرس کانال آپارات:

آپارات | FilmMagazine.official (aparat.com)

آرشیو

فراخوان اولین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه عباس کیارستمی
فیلم خانه ماهرخ ساخته شهرام ابراهیمی
فیلم گیج گاه کارگردان عادل تبریزی
فیلم جنگل پرتقال
fipresci
وب سایت مسعود مهرابی
با تهیه اشتراک از قدیمی‌ترین مجله ایران حمایت کنید
فیلم زاپاتا اثر دانش اقباشاوی
آموزشگاه سینمایی پرتو هنر تهران
هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت
گروه خدمات گردشگری آهیل
جشنواره مردمی عمار
جشنواره انا من حسین
آموزشگاه دارالفنون
سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


نظر شما درباره سینمای مستقل ایران چیست؟
(۴۰)

عالی
خوب
متوسط
بد

نتایج
نظرسنجی‌های قبلی

خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: