سینمای ایران » چشم‌انداز1391/11/02


فیلم‌ها برای كه به نمایش درمی‌آیند؟!

جلسه‌های اكران فیلم مستند در مركز گسترش

یكی از مشكلات همیشگی در حوزه‌ی فیلم‌های كوتاه و مستند این است كه امكان نمایش عمومی این آثار وجود ندارد و فقط در جشنواره‌های تخصصی می‌توان در دوره‌ای فشرده و كوتاه، تعداد زیادی فیلم را پشت سر هم دید. پخش آثار مستند و تجربی در قالب دی‌وی‌دی هم اتفاقی است كه كم‌تر می‌افتد. به همین دلیل فرصت‌هایی كه برای تماشای آثار مستند و تجربی فراهم می‌شود غنیمت است.
از دو سه سال پیش جلسه‌های نمایش فیلم‌های برگزیده‌ی جشنواره‌ی سینماحقیقت، به فاصله‌ای كوتاه پس از پایان هر دوره برگزار می‌شود. مركز گسترش سینمای مستند و تجربی، برگزاركننده‌ی این جلسه‌هاست كه نمایش فیلم و نقد و بررسی را شامل می‌شود. از سال پیش جشنواره در ده بخش موضوعی برگزار می‌شود كه در هر بخش دو فیلم برگزیده نمایش داده می‌شود. در دوره‌های نمایش مركز گسترش، همه فیلم‌هایی كه در اختتامیه روی صحنه رفته‌اند نمایش و نقد می‌شود. البته مخاطبان این جلسه‌ها ممكن است چشم‌انداز كاملی از وضعیت سینمای مستند پیدا نكنند، چون در هر دوره‌ی جشنواره بعضی از فیلم‌های خوب ممكن است مورد استقبال تماشاگران و مخاطبان جشنواره باشند اما حتی در فهرست نامزدها هم به هر دلیلی راه پیدا نكنند. به این ترتیب این فیلم‌ها در برنامه‌های نمایش فیلم مركز گسترش هم جایی ندارند. شهنام صفاجو مدیر روابط عمومی مركز می‌گوید: «متوجه این موضوع هستیم و در مراحل بعدی به فیلم‌های پرمخاطبی كه جایزه‌ای نگرفته‌اند خواهیم پرداخت. همین حالا هم برنامه‌ریزی برای نمایش تعدادی از این فیلم‌ها آغاز شده است.»
این جلسه‌ها فقط به نمایش آثار برگزیده‌ی جشنواره‌ی سینماحقیقت منحصر نمی‌شود، اما دوره‌های دیگر نمایش فیلم در مركز گسترش چندان شلوغ و پررونق نیست: «در طول سال به شكل دوره‌ای نمایش فیلم می‌گذاریم. متأسفانه امكان نمایش منظم هر روزه یا هر هفته‌ای نیست، اما مثلاً در بهار امسال بیست فیلم نمایش داده شده در جشنواره‌ی فجر را نمایش دادیم و جلسه‌های نقد و بررسی جداگانه‌ای برای‌شان برگزار شد. دوره‌های نمایش دیگری هم در ماه مبارك رمضان و پاییز امسال برگزار شد كه هدفش كمك به دیده شدن آثار مستند مهجورتر بود. سعی داریم در ادامه، بیش‌تر روی فیلم‌سازها تأكید كنیم و انتخاب فیلم‌ها را بر اساس كارنامه‌ی سازندگان‌شان انجام دهیم. گذشته از این، كانون فیلم مركز گسترش سه برابر تعداد صندلی‌های سالن نمایش‌مان عضو دارد و رایگان هم هست، اما كم‌تر پیش می‌آید كه سالن پر شود. تلاش‌های ما برای ایجاد انگیزه در اهل مستند متأسفانه كم‌تر به جایی می‌رسد. حتی گاهی سازنده‌ی یك اثر اشتیاق و انگیزه‌ای برای حضور در این جلسه‌ها ندارد و ترجیح می‌دهد فیلمش را اصلاً نمایش ندهیم! مكاتبه‌ها و رایزنی‌ها برای دعوت مردم به تماشای آثار مستند هم در خیلی از موارد به جایی نمی‌رسد. مثلاً بارها با دانشگاه‌ها مكاتیه كرده‌ایم كه دانشجوها را برای حضور در برنامه‌های رایگان نمایش فیلم ترغیب كنند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.»
جلسه‌های نمایش آثار برگزیده‌ی ششمین جشنواره‌ی سینماحقیقت در دی از شنبه تا چهارشنبه‌ی هر هفته در مركز گسترش سینمای مستند تجربی برقرار است. در هر جلسه از ساعت 16:30 دو فیلم پیاپی نمایش داده می‌شود و از ساعت 18 هم نشست نقد و بررسی برگزار می‌شود: «تأكید اصلی‌مان در جلسه‌های نقد و نمایش فیلم، توجه به نقش منتقدان است و حتی در بازتاب رسانه‌ای جلسه‌ها هم تأكید داریم كه حرف‌ها و نظرهای منتقدان پررنگ‌تر و مفصل‌تر از گفته‌های فیلم‌سازها منعكس شود. دعوت از دو منتقد برای هر جلسه هم در راستای همین رویكرد است كه نقدها و دیدگاه‌ها تنوع بیش‌تری داشته باشد.»برای باخبر شدن از برنامه‌های نمایش فیلم در این مركز و عضویت در كانون فیلم آن، دوستداران مستند می‌توانند اسم و شماره‌ی تلفن خود را به سامانه‌ی 20001062 پیامك كنند.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: