سینمای ایران » چشم‌انداز1392/07/07


اولین قدم‌های متفاوت چند كهنه‌كار

سینماگرانی در عرصه‌های تازه

محمدهادی كریمی

همین چند سال پیش فعالیت‌های سینماگران در عرصه‌هایی كه ارتباط چندانی با تصویر شناخته‌شان ندارد، با واكنش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شد. پس از فروكش كردن تب‌و‌تاب‌ها در برخوردهای چندگانه با نمایشگاه‌های عكس و ترجمه‌ها و نوشته‌های سینماگران، خیلی‌ها در نهایت به این نتیجه رسیدند كه بیش از هر چیز كیفیت این آثار اهمیت دارد و دیگر نمی‌توان بدون دیدن حاصل كار سینماگران، درباره‌ی فعالیت‌های حاشیه‌ای‌شان قضاوت كرد. در خبرهای مختلفی كه از گوشه‌وكنار سینما به گوش می‌رسد، باز هم می‌توان فعالیت‌های مشابهی را یافت كه متفاوت با حرفه‌ی اصلی سینماگران است.

 

دوران شاعری محمدهادی كریمی

ساكن طبقه‌ی وسط تنها همكاری شهاب حسینی و محمدهادی كریمی نیست. كریمی كه علاوه بر فیلم‌نامه‌نویسی و فیلم‌سازی، دستی هم در سرودن شعر دارد، به پیشنهاد حسینی تعدادی از اشعارش را با دكلمه‌ی او و هنگامه قاضیانی ضبط كرده و قصد دارد پس از آماده شدن موسیقی، آلبوم را روانه‌ی بازار كند. احتمالاً كسانی كه فیلم برف روی شیروانی داغ را دیده‌اند، می‌دانند شعری كه قاضیانی در آن فیلم می‌خواند، از سروده‌های محمدهادی كریمی‌ست. كتاب مجموعه شعرهای این سینماگر نزدیك به هشت ماه است كه در انتظار دریافت مجوز باقی مانده و كریمی امیدوار است هم‌زمان با انتشار آلبوم كه نام موقتش فریاد نمیكشم است، سرنوشت كتاب هم مشخص شود. كریمی این روزها مشغول رایزنی با آهنگ‌سازان مختلف برای ساخت موسیقی آلبوم شعرهایش است.  

 

اتوپیای امیر آقایی

بازیگر سینما و تلویزیون كه این روزها دو فیلم هیس! دخترها فریاد نمیزنند و گهوارهای برای مادر را روی پرده دارد، در حال فراهم آوردن مقدمات برای ساخت نخستین فیلم سینمایی‌اش است و بر خلاف تصور، فیلم اول او پروژه‌ی ساده‌ای نیست. آقایی دو سال پیش خط داستانی فیلم‌نامه‌ای را نوشت كه ماجراهایش در چهار كشور می‌گذرد. او با یك كمپانی فیلم اسكاتلندی با نام «وُرلد فیلم پروداكشن» برای ساخت این فیلم قرارداد بست و این روزها مشغول بازنویسی فیلم‌نامه است: «ابتدا قرار بود چهار كشور دیگر باشد ولی الان بنا شده فیلم را در انگلیس، افغانستان، هند و پاكستان جلوی دوربین ببریم.» آقایی كارگردانی این پروژه را به طور مشترك با حسن ناظم انجام خواهد داد و خودش در فیلم بازی نمی‌كند: «بازیگران و عوامل فیلم خارجی هستند. دو بازیگر انگلیسی داریم كه با آن‌ها مشغول مذاكره‌ایم. دو بازیگر هندی و یك افغان هم به این جمع اضافه خواهند شد.» این فیلم كه اتوپیا نام دارد، از آثاری‌ست كه برای سینمای ایران هم تجربه‌ای جدید خواهد بود. آقایی امیدوار است نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش را اواخر مهر كلید بزند.

 

شهاب حسینی در طبقه‌ی وسط

خبرهای مربوط به تولید نخستین فیلم بلند ستاره‌ی سینمای ایران مدتی‌ست منتشر شده است. شهاب حسینی فیلم‌نامه‌ای را كه محمدهادی كریمی نوشته، جلوی دوربین خواهد برد و خودش در نقش اصلی آن بازی خواهد كرد. كریمی این فیلم‌نامه را نزدیك به ده سال پیش نوشته ولی تلاش‌هایش برای ساخت آن، در همان دوران به نتیجه نرسیده است. این فیلم‌نامه غیرمنتظره نام داشته و پس از منتفی شدن ساختش، كریمی این عنوان را روی فیلم‌نامه‌ی دیگرش گذاشت. ساكن طبقه‌ی وسط یك طنز موقعیت است كه نشانه‌هایی از دغدغه‌های فلسفی كریمی هم در آن وجود دارد. حسینی این روزها به همراه امیر سماواتی، تهیه‌كننده، مشغول فراهم آوردن شرایط تولید است.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: