سینمای ایران » چشم‌انداز1392/06/09


ضمیمه زودتر از متن!

سرگذشت سی سال ماهنامه‌ی «فیلم» منتشر شد

 

چندین ماه است شركت «رسانه‌ساز دانش» وعده‌ی انتشار آرشیو سی‌ساله‌ی ماهنامه‌ی «فیلم» را داده اما حداقل سه ماه است كه انجام این وعده با همدستی ما به تعویق افتاده است! راستش این خلف وعده دو دلیل عمده دارد: یكی وسواس برای این‌كه پكیج این نرم‌افزار در خور این تاریخ و اعتبار سی ساله، و متناسب با دقت و وسواس و ذوقی باشد كه برای نوشتن برنامه و طراحی گرافیك آن به كار رفته است. دوم این‌كه مثل خیلی از كارهای ماهنامه‌ی «فیلم»، انتشار چنین بسته‌ای با این مشخصات و حجم و كیفیت هم برای نخستین بار در تاریخ مطبوعات ایران اتفاق می‌افتد و پشتوانه و تجربه‌ای پیش از این در مطبوعات كشور وجود نداشته كه به آن تكیه و از آن استفاده شود. بنابراین تقریباً همه چیز باید از صفر شروع می‌شد؛ از جمله جذب اسپانسر كه برای چنین محصولی سابقه نداشته (چون چنین محصولی پیش از این وجود نداشته) و به‌خصوص فعالیت در این زمینه زمانی باید انجام می‌شد كه جامعه در حالت سرگردانی و انتظار بود. و دیگر این‌كه بسته‌بندی این محصول هم نمونه‌ی مشابهی در كشور ما نداشته و می‌بایست با بررسی توانایی‌ها و امكانات موجود، بهترین‌ها انتخاب می‌شد. این بررسی‌ها بسیار طول كشید و شتاب برای انتشار هرچه زودترِ آرشیو به دلیل وعده‌ای كه داده شده بود باعث شد در ابتدا مواد و مصالحی برای پكیج در نظر گرفته شود كه قیمت اعلام‌شده‌ی اولیه (85هزار تومان) بر اساس آن تعیین و «رسانه‌ساز دانش» پیش‌فروش نرم‌افزار را آغاز كرد. اما در بررسی‌های بعدی نمونه‌ی دیگری پیشنهاد شد كه كیفیتش به طرز چشم‌گیری برتر بود؛ و همانی بود كه انتظار می‌رفت. البته طبیعی است كه با قیمتی بیش‌تر! این‌ها مواردی است كه با بررسی اولیه‌ی این محصول برای مخاطب قابل لمس است اما اندازه‌ی بزرگ كاری كه یك شركت بزرگ كامپیویری را با تمام امكانات طی سه سال در گیر این پروژه كرده، در درازمدت برای همه مشخص می‌شود.
به این ترتیب، تصمیم عوض شد. نمی‌شد از كیفیت نمونه‌ی زیبا و محكم تازه‌یافته صرف‌نظر كرد. این تغییر، علاوه بر این‌كه قیمت بالاتری دارد، طبعاً آماده‌سازی‌اش وقت بیش‌تری هم می‌گیرد چون یكی‌یكی و با دست باید به‌دقت و با ظرافت ساخته شود. یك جور صنایع دستی!... حالا مژده می‌دهیم كه مراحل آماده‌سازی پكیج نرم‌افزار آرشیو ماهنامه‌ی «فیلم» در آخرین مراحلش است و تا پایان همین ماه به بازار خواهد آمد. مطمئنیم پس از انتشار، شما هم تأیید خواهید كرد كه این كیفیت به این همه تأخیر و انتظار می‌ارزد.
عجالتاً و به عنوان دست‌گرمی، شماره‌ی ویژه‌ای كه به عنوان ضمیمه‌ی این بسته مهیا كرده‌ایم زودتر از خود پكیج منتشر شده است. این شماره تقریباً حاوی همه‌ی چیزهایی است كه سال‌هاست می‌خواستید درباره‌ی ماهنامه‌ی «فیلم» بپرسید اما نمی‌پرسیدید؛ شاید یادتان می‌رفت یا روی‌تان نمی‌شد بپرسید! یك تاریخچه‌ی خواندنی در قالب گاه‌شماری پر از جزییات از سرگذشت و تاریخچه‌ی مجله، همراه با آمارهای جالبی از بخش‌های محبوب مجله و جلدهایش، و فهرست كامل نویسندگان و مترجمان همه‌ی این سی سال. این شماره هم اتفاقی است كه در تاریخ مطبوعات ایران نیفتاده و شماره‌ای بی‌سابقه است كه هیچ گاه انتظارش را نداشته‌اید. این شماره، البته با جلدی متفاوت، از نوع سخت و بسیار نفیس، ضمیمه‌ی پكیج نیز خواهد بود.
ما با همدستی شركت «رسانه‌سار دانش» به شما قول می‌دهیم كه با همه‌ی توصیف‌هایی كه تا كنون از این بسته‌ی نرم‌افزاری كرده‌ایم، آرشیو سی ساله‌ی ماهنامه‌ی «فیلم» حتی آدم‌های سخت‌گیر و مشكل‌پسند را هم غافلگیر خواهد كرد.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: