سینمای جهان » چشم‌انداز1393/12/16


بروس لی از زبان دخترش

بازگشت اژدهای افسانه‌ای به روی پرده‌ی سینما

كیكاووس زیاری

 

فیلم تازه‌ای درباره زندگی و فعالیت‌های هنری و ورزشی بروس لی ساخته می‌شود. این فیلم را شانن لی دختر بروس لی تهیه می‌كند و اولین محصول صنعت سینما است كه به صورت كامل توسط اعضای خانواده‌ی این بازیگر ورزشكار تولید می‌شود. «شركت فیلم‌سازی بروس لی اینترپرایز» این فیلم را با مشاركت مالی چند تهیه‌كننده‌ی مستقل جلوی دوربین خواهد برد. تماشاگران چینی و هنگ‌كنگی مخاطبان اصلی این فیلم زندگینامه‌ای خواهند بود و دیگر دوست‌داران بروس لی در سراسر جهان هم به تماشایش خواهند نشست. شانن لی هدف از تولید این درام زندگینامه‌ای را تعریف داستان واقعی زندگی پدرش اعلام می‌كند و می‌گوید: «تا به حال فیلم‌های زیادی درباره پدر عزیز و مرحوم من ساخته شده است، اما آن‌ها نتوانسته‌اند حق مطلب را درباره او ادا كنند و درك درستی از فلسفه و  هنرمندی وی ارائه دهند. در حقیقت این فیلم‌ها نتوانستند حس واقعی مربوط به اعتقادهای او در زمینه‌ی هنرهای رزمی را درك و مورد بحث و بررسی قرار دهند. داستان این فیلم‌ها در همه حال، ناقص و ناكافی بوده است.»
شانن لی در ادامه می‌گوید: «تنها راه برای این‌كه تماشاگران و دوست‌داران بروس لی به عمق دیدگاه پدرم برسند این است كه ما به تعریف جنبه‌های ناگفته و پنهان زندگی خانوادگی و شخصی او بپردازیم و تماشاگران را شگفت‌زده كنیم.» لارنس گری یكی از تهیه‌كنندگان فیلم هم می‌گوید: «سال‌های زیادی است كه تحت تأثیر داستان زندگی بروس لی بوده‌ام و همیشه می‌خواستم فیلمی كامل و مستندگونه درباره‌اش تهیه كنم. مزیت این فیلم این است كه داستان آن بر اساس تجربه‌های شخصی شانن، دختر بروس لی نوشته می‌شود. این داستان از یك طرف، اصیل‌ترین و موثق‌ترین داستانی است كه درباره او گفته می‌شود و از سوی دیگر، ناگفته‌های زیادی را در خود بیان می‌كند. این ناگفته‌ها، تماشاگران و دوست‌داران بروس لی را با جنبه‌ی تازه و پنهانی از زندگی این بازیگر افسانه‌ای آشنا می‌كند.»
در هنگ‌كنگ و چین استقبال زیادی از خبر تولید فیلمی تازه درباره بروس لی شده است، به‌ویژه كه دختر خود او یكی از عوامل اصلی تولید است. منتقدان چینی از این درام زندگینامه‌ای به عنوان یك پروژه‌ی رؤیایی اسم می‌برند و می‌گویند امیدوارند این فیلم سینمایی، توقع تماشاگران آن را برآورده كند. اهل فن عقیده دارند كار سازندگان فیلم بسیار سخت است، زیرا تماشاگران و دوست‌داران بروس لی توقع زیادی از آن دارند. كلید فیلم‌برداری فیلم بدون نام بروس لی، اواخر بهار سال جاری میلادی زده می‌شود. لوكیشن‌های چین و نیویورك، مكان‌های اصلی فیلم‌برداری هستند. در حالی كه شانن لی این روزها در جست‌وجوی بازیگری است كه هم شباهت زیادی به پدرش داشته باشد و هم در هنرهای رزمی زبده باشد، هیچ اطلاعی از داستان فیلم در دست نیست. رسانه‌های گروهی با اشتیاق زیاد به دنبال آن هستند كه خط اصلی داستان فیلم را پیدا كنند و ببینند كدام بخش از زندگی این بازیگر ورزشكار را در بر می‌گیرد. نكته‌ای كه آن‌ها مطرح می‌كنند این است كه این فیلم نمی‌تواند كل زندگی بروس لی را به نمایش بگذارد و مجبور است به تعریف بخش‌های مهمی از آن قناعت كند.
در عین حال گمانه‌زنی رسانه‌های گروهی در ارتباط با كارگردان فیلم هم شروع شده و آن‌ها نام‌های زیادی را در این ارتباط مطرح می‌‌کنند. در حالی كه تهیه‌كنندگان فیلم هنوز درباره كارگردان فیلم اظهار نظری نكرده و نام كسی را مطرح نكرده‌اند، رسانه‌های گروهی می‌گویند وظیفه‌ی كارگردانی فیلم به دست یكی از فیلم‌سازان صاحب‌نام چینی سپرده خواهد شد. آن‌ها می‌گویند فیلمی درباره این افسانه‌ی چینی، باید به دست یك فیلم‌ساز افسانه‌ای بومی سپرده شود. به طور طبیعی نام‌های مطرح‌شده از سوی رسانه‌های چینی كسانی مثل جان وو، ژانگ ییمو، وفنگ ژیائوگنگ (كارگردان فیلم‌های پرفروشی مثل بعد از شوك و بانكوت) هستند. این در حالی است كه این فیلم‌سازان هیچ‌یك به گفت‌وگو با رسانه‌ها نپرداخته و صحبتی درباره این گمانه‌زنی‌ها و اظهارنظرها نكرده‌اند.
تولید این فیلم توسط دختر بروس لی در شرایطی است كه فیلم تازه دیگری با نام تولد اژدها در دست تولید است. فیلم‌نامه این فیلم را كریستوفر ویلكینسن نوشته است كه در كارنامه‌اش فیلم‌های زندگینامه‌ای تحسین‌شده‌ی نیكسن و علی را دارد. داستان این فیلم درباره مبارزه تاریخی بروس لی با وونگ جك مان یكی از رهبران قدرتمند محله‌ی چینی‌های آمریكا در دهه شصت میلادی است. این فیلم بدون اجازه‌ی خانواده بروس لی در دست تولید است و ساخت آن، با اعتراض آن‌ها روبه‌رو شده است.
بروس لی بعد از موفقیت در هنرهای رزمی، فعالیت بازیگری را جدی‌تر گرفت و در اوایل دهه‌ی هفتاد میلادی به صورت بازیگر اصلی فیلم‌هایی درآمد كه به فیلم‌های كاراته‌ای معروف شدند. این فیلم‌ها محبوبیت جهانی پیدا كردند و لی به یك پدیده‌ی پرسروصدای هنری تبدیل شد. هر دو صنعت سینما و دنیای ورزش از بروس لی به عنوان كسی یاد می‌كنند كه باعث شد تا هنرهای رزمی از یك ورزش بومی درآمده و تبدیل به یك پدیده‌ی بین‌المللی شود. با فیلم‌هایی مثل اژدها وارد می‌شود، بازگشت اژدها و رییس بزرگ بود كه مردم سراسر جهان با این رشته از هنرهای رزمی آشنا شدند. در همان سال‌ها، فیلم‌های بروس لی در ایران هم به نمایش درآمده و با استقبال بالای تماشاگران روبه‌رو شدند. به دنبال موفقیت بالای مالی فیلم‌های این بازیگر بود كه موج یادگیری كاراته در بسیاری از جوانان ایرانی به راه افتاد و باشگاه‌های ورزشی زیادی در این رابطه، كار خود را آغاز كردند.
صنعت سینما تا به حال فیلم‌های زیادی درباره بروس لی ساخته است ولی فیلمی كه شانن لی تهیه می‌كند، تفاوت زیادی با آن‌ها خواهد داشت. او می‌گوید در دورانی كه فرهنگ در حال جهانی شدن است، نمی‌توان درباره پدیده‌ای مثل بروس لی سكوت كرد. به باور وی، بروس لی یك پدیده‌ی جهانی و محبوب میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا بوده است. شانن لی در زمان مرگ نابه‌هنگام پدرش در سال 1973 فقط چهار سال داشت. او دو سال قبل شركت بروس لی اینترپرایز را تأسیس كرد و گفت تمام كارهای هنری كه درباره بروس لی انجام می‌شود، باید با هماهنگی این شركت باشد. بروس لی دو فرزند داشت. پسر او براندن لی هم راه پدر را رفت و بازیگر شد. این بازیگر در جریان فیلم‌برداری فیلم كلاغ در سال 1994، سر صحنه فیلم‌برداری بر اثر شلیك اشتباهی گلوله به قتل رسید. پرونده‌ی جنجالی مرگ براندن لی به سرانجامی نرسید و نام و اعتبار بروس لی هم، نتوانست كاری برای آن انجام دهد. شركت بروس لی اینترپرایز این روزها در كنار تولید فیلم زندگینامه‌ای سینمایی بروس لی، در تدارك تولید چند كار تلویزیونی داستانی و مستند هم درباره این ورزشكار و بازیگر افسانه‌ای است. یكی از این پروژه‌های تلویزیونی را جاستین لین فیلم‌ساز آسیایی‌تبار سینما و كارگردان چند قسمت آخر مجموعه فیلم‌های اكشن و پرفروش تند و تیز كارگردانی خواهد كرد. دومین پروژه در كشور چین تولید می‌شود و كیانو ریوز (كه به‌تازگی به فرهنگ آسیای دور علاقه‌مند شده) یكی از سرمایه‌گذاران آن است. این پروژه به صورت «رئالیتی شو» تهیه خواهد شد.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: