سینمای جهان » چشم‌انداز1393/07/26


پول‌های خروشان

«دریاسالار» و ركوردشكنی تازه در سینمای كره جنوبی

كیكاووس زیاری

 

دریاسالار (كه البته عنوان كامل‌تر فیلم در برخی سایت‌ها دریاسالار: تنگه‌ی سیلان‌های خروشان/ The Admiral: Roaring Currents است) درام حماسی و تاریخی كیم هان‌مین به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای كره جنوبی تبدیل شد. این فیلم كه از سی‌ام ژوئیه امسال روی پرده‌ی سینماهای این كشور آسیایی رفته است، تا به حال پانزده میلیون تماشاچی را به سالن سینماها كشانده است و نمایش عمومی آن هنوز ادامه دارد. با این موفقیت كلان، دریاسالار موفق شد آواتار جیمز كامرون را شكست داده و لقب پربیننده‌ترین محصول سینمایی كره جنوبی را از آن خود كند. این فیلم در نوزدهمین روز نمایش عمومی خود توانست رقیب پرقدرت هالیوودی خویش را شكست دهد. آواتار با جذب بیش از سیزده‌ونیم میلیون تماشاچی كره‌ای در سال 2009 توانسته بود لقب موفق‌ترین فیلم سینمایی تاریخ سینماهای كره جنوبی را به خود اختصاص دهد. چویی مین‌سیك كه تماشاگران بین‌المللی او را اخیراً در اكشن معمایی لوسی (به تهیه‌كنندگی لوك بسون) دیده‌اند، نقش اصلی فیلم را به عهده دارد. تحلیلگران سینمایی در كره می‌گویند یكی از عوامل مهم موفقیت بالای دریاسالار این است كه هم زمان با تعطیلات روز استقلال كره به روی پرده سینماها رفته است. كره‌ای‌ها در این روز پایان وابستگی سی‌وپنج ساله‌ی كشور به امپراتوری ژاپن را جشن می‌گیرند. تسلیم شدن ژاپن در جنگ جهانی دوم به عامل اصلی استقلال كره از این كشور بدل شد. لحن حماسی و وطن‌پرستانه فیلم دریاسالار توانست تأثیر مثبتی روی تماشاگران بگذارد و باعث ركوردشكنی‌اش در جدول گیشه‌ی نمایش سینماها شود. فروش كلی فیلم تا به حال حدود 111 میلیون دلار شده است و اهل فن عقیده دارند این رقم تا مرز 120 میلیون دلار هم خواهد رفت. كنسول فیلم كره كه اطلاعات مربوط به فروش فیلم‌ها را اعلام می‌كند، نسبت به موفقیت كلان مالی این محصول داخلی ابراز خشنودی كرده است. چویی مین‌سیك در داستان این فیلم در نقش دریاسالار یی سان‌شین بازی كرده است كه یكی از قهرمانان ملی قدیمی كره است كه در قرن شانزدهم میلادی زندگی می‌كرد. به این ترتیب، قصه‌ی فیلم پلی به قرن شانزدهم كشور كره می‌زند تا یكی از مهم‌ترین حوادث جنگی كشور و ملت كره را به تصویر بكشد. دریاسالار یی سان‌شین در آن دوران موفق شد یك دوجین كشتی جنگی كره‌ای را در یك جنگ سخت و سرنوشت‌ساز در سال 1597 رهبری و هدایت كند. او و افراد تحت فرمان او، توانستند بر 330 كشتی جنگی ژاپن غلبه كرده و آن‌ها را شكست دهند. در كنار نمایش دلاوری‌های جنگی این دریاسالار و نیروهای تحت فرماندهی او، زندگی شخصی و رؤیاهای آن‌ها هم به تصویر كشیده شده و به این اثر حماسی جنگی، لحنی درام و خانوادگی هم می‌دهد. در عین حال، این قصه‌ی كلاسیك عناصری از تاریخ معاصر و جنگ جهانی دوم را نیز در خود بازتاب داده است.
زمانی كه دریاسالار جلوی دوربین رفت، قرار بود به یك سه‌گانه تبدیل شود و ماجراجویی‌های مختلف دریاسالار را به نمایش بگذارد. این در حالی بود كه چویی فقط برای بازی در قسمت اول فیلم قرارداد امضا كرده بود. معلوم نیست كه او حاضر به بازی در دو قسمت بعدی این سه‌گانه هم هست یا خیر. با توجه به موفقیت بالای قسمت اول در جدول گیشه‌ی نمایش، پیش‌بینی می‌شود این بازیگر در قسمت‌های بعدی آن هم ظاهر شود و فقط درخواست دریافت دستمزد بیش‌تری كند. شركت قدیمی و معتبر فیلم‌سازی «سی‌جی اینترتینمنت» فیلم را با هزینه‌ای هجده میلیون دلاری تهیه كرده و هنوز زمانی برای تولید دو قسمت بعدی آن اعلام نكرده است. فیلم‌نامه‌ی قسمت‌های دوم و سوم را هم كیم هان‌مین با همكاری جیون چیول‌هونگ خواهد نوشت. این فیلم‌نامه‌ها هم مثل قسمت اول با مدت زمانی بین 120 تا 130 دقیقه نوشته خواهند شد. در حالی كه قسمت اول روی نبرد معروف تاریخی میونگ نیانگ تمركز كرده، دو قسمت بعدی ماجراجویی‌های دیگری را به نمایش خواهند گذاشت. دریاسالار در روز اول نمایش بیش از 680 هزار تماشاچی را به سالن‌های سینماها كشاند و بهترین فروش روز اول تاریخ سینمای كره را برای یك محصول داخلی (و هم‌چنین خارجی) به همراه آورد. در عین حال، این درام تاریخی اولین فیلم سینمایی تاریخ این كشور است كه توانسته بیش از صد میلیون دلار فروش كند. كیم هان‌مین كارگردان فیلم كار فیلم‌سازی را از سال 1995 با ساخت فیلم‌های كوتاه شروع كرد و بهشت اولین فیلم بلند سینمایی اوست كه در سال 2007 به نمایش عمومی درآمد. دریاسالار چهارمین فیلم بلند سینمایی این كارگردان به حساب می‌آید. او برای این فیلم جایزه‌ی بهترین كارگردانی دو مراسم جوایز بول و آسیااستار را دریافت كرد. مراسم جوایز بول توسط روزنامه‌ی قدیمی «ال ال بو» برگزار می‌شود و اعتبار زیادی در داخل كره جنوبی دارد.
دریاسالار در كنار ركوردشكنی در جدول گیشه‌ی نمایش كره جنوبی، در خارج از كشور هم ركوردشكنی كرده است. تماشاگران سینما در آمریكای شمالی بیش از دو و نیم میلیون دلار برای تماشای آن پرداخت كرده‌اند، تا آن را تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم كره‌ای در این منطقه كنند. ركورددار قبلی اكشن ماجراجویانه میزبان ساخته بونگ جون‌هو بود. این فیلم در سال 2007 موفق به فروشی 2/2 میلیون دلاری در آمریكای شمالی شد. قرار شده است این فیلم با وجود حال‌وهوای گودزیلایی و ضدآمریكایی‌اش صاحب یك نسخه‌ی انگلیسی‌زبان شود و طبق معمول دیگر فیلم‌های موفق خارجی‌زبان در هالیوود مورد اقتباس قرار گیرد و بازسازی شود.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: