سینمای جهان » چشم‌انداز1393/07/03


ژرار دوپاردیو و ژانر كودك

تلاش‌هایی برای رونق سینمای روسیه

كیكاووس زیاری
ژرار دوپاردیو با گذرنامه‌ی روسی‌اش

 

سینمای روسیه برای رونق گرفتن به سراغ ژرار دوپاردیو و ژانر موفق كودك می‌رود. دوپاردیو كه نزدیك یك سال است شهروند روسیه شده، نقش اصلی یك فانتزی به نام بازی‌های زمان، تبعید را بازی می‌كند كه فیلم‌ساز تازه‌واردی به نام الكساندر اولكوف كارگردانش است. هزینه‌ی تولید این فانتزی جدید روسی حدود 6/2 میلیون یورو برآورد شده و یكی از فیلم‌هایی است كه با حمایت وزارت فرهنگ روسیه (در قالب طرح و برنامه‌ی حمایتش از تولید فیلم‌های كودكان) تهیه می‌شود. قصه‌ی فیلم درباره دختر كوچولویی از یك دنیای دیگر است كه به شكل پیش‌بینی‌نشده‌ای سر از دنیای واقعی آدم‌ها درمی‌آورد. قرار است فیلم به صورت آی‌مكس سه‌بعدی ساخته شود. در عین حال شنیده می‌شود كه تهیه‌كنندگان فیلم به دلیل بودجه‌ی آن شاید مجبور به یك انتخاب باشند: یا تكنیك سه‌بعدی آی‌مكس یا حضور دوپاردیو. بحث حضور یا عدم حضور این بازیگر فرانسوی‌تبار در فیلم در حالی مطرح است كه وی امسال فیلم زایتسف +1 (واسوالود برادسكی) را روی پرده داشت و امكان بازگشت به فرانسه را ندارد. او در ژانویه‌ی امسال شهروندی روسیه را پذیرفت. این در حالی است كه او در سال 2012 هم شهروندی بلژیك را گرفت كه با انتقاد شدید نخست‌وزیر فرانسه روبه‌رو شد. گفته می‌شود مسائل مالیاتی باعث خروج این بازیگر از كشورش شد.
آلیوشكا فیلم جدید دیگر سینمای روسیه است كه دو خواهر تازه‌وارد (داریا و اكاتونیا نوسیك) آن را كارگردانی خواهند كرد. آن‌چه این درام جنگی را از بقیه‌ی محصولات تازه‌ی سینمای روسیه جدا می‌كند این است كه قصه‌ی فیلم ارجاعی به اثر كلاسیك آندری تاركوفسكی كودكی ایوان است. ماجراهای فیلم در هر دو زمان معاصر و جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. سینمای روسیه در دوران شوروی، اهمیت ویژه‌ای برای فیلم‌های ژانر كودك و نوجوان قائل بود و محصولات این ژانر، محبوبیت زیادی در بین تماشاگران داشت. یكی از سیاست‌های جدید سینمایی در روسیه، تمركز روی داستان‌های اریژینال برای محصولات كودك است كه ادبیات غنی روسیه یكی از منابع خوب در این زمینه است.
همكاری با سینماگران اروپا یكی از سیاست‌های سینمای روسیه است و خبرها حكایت از تولید فیلم‌های مشترك با آلمان، لهستان و هلند می‌كند. در بین این كشورها آلمان سهم بیش‌تری دارد و فاتح آكین فیلم‌ساز و تهیه‌كننده ترك‌تبار این كشور یكی از آن‌ها را به نام سهام تهیه خواهد كرد و هنوز معلوم نیست آكین كارگردان آن هم خواهد بود یا نه. این فیلم‌ساز متولد آلمان كه والدینی ترك دارد، در اغلب فیلم‌هایش به بررسی وضعیت ترك‌های مقیم آلمان پرداخته است. او امسال با آخرین فیلمش با عنوان برش (كه درامی درباره نسل‌كشی ارمنی‌ها است) در جشنواره‌ی ونیز حضور داشت.
تولید درام الكساندر داوژنكو: اوسا، آغاز در اوكراین هم می‌تواند باعث بحث و جدلی بین هنرمندان روسیه و اوكراین شود. این فیلمِ شرح‌حال‌گونه، زندگی فیلم‌ساز كلاسیك سینمای روسیه را كه شهرت جهانی دارد روایت می‌كند. او متولد اوكراین است و از این رو، اوكراین داوژنكو را متعلق به خود می‌داند. درگیری‌های شدید یك سال اخیر روسیه و اوكراین و ظهور دولت جدیدی كه با فاصله‌گیری از روسیه سعی دارد به اروپا نزدیك شود، می‌تواند باعث بروز اختلاف بیش‌تر در ارتباط با داوژنكو شود؛ ‌فیلم‌سازی كه سال‌ها پیش در 1956 درگذشت. كنستانتین كونووالوف كارگردان فیلم داوژنكو است و بحث تولید آن چند ماه قبل در مسكو مطرح شد و قرار بود یك تهیه‌كننده‌ی روس هم به پروژه بپیوندد كه البته با توجه به شرایط سیاسی حاضر بعید به نظر می‌رسد. این فیلم كه با بودجه‌ی 3/2 میلیون یورو ساخته می‌شود به عنوان محصول مشترك اوكراین، فنلاند و آرژانتین معرفی شده است. حوادث فیلم در اواسط دهه‌ی 1920رخ می‌دهد؛ زمانی كه داوژنكو در تدارك تولید اولین فیلم بلندش كیف ممهور سیاسی (The Diplomatic Pouch) بود.
روس‌ها در چند سال اخیر سنت دنباله‌سازی محصولات موفق سینمایی را یاد گرفته‌اند و چند فیلم پرفروش سال‌های اخیر، صاحب قسمت‌های دوم و سوم شده‌اند. ویئی سه‌بعدی (Viy 3D) كه امسال روی پرده‌ی سینماهای روسیه رفت و با استقبال خوب تماشاگران همراه شد، صاحب قسمت دوم می‌شود و مقدمات تولید ویئی سفر به چین شروع شده و فیلم با همكاری یك شریك چینی تهیه خواهد شد. بودجه‌ی فیلم 36 میلیون دلار است كه با توجه به استانداردهای سینمای روسیه رقم بالایی به حساب می‌آید. اما چون چینی‌ها هم در تولید آن مشاركت دارند،‌ طرف روسی فیلم نگرانی زیادی ندارد. چینی‌ها در سال‌های اخیر با توجه به شكوفایی اقتصادشان، در محصولات خارجی هم سرمایه‌گذاری می‌كنند و فیلم‌های مشترك زیادی را با آمریكایی‌ها و كره‌ای‌ها می‌سازند. آلك استپچنكو كارگردان نسخه‌ی اصلی، قسمت دوم را هم می‌سازد. ساخت قسمت اول شش سال طول كشید و برای تولید آن 23 میلیون دلار خرج شد. فیلم‌نامه بر اساس قصه‌ی كوتاه نیكلای گوگول نوشته شد و تماشاگران روس برای تماشای آن در ماه ژانویه بیش از 35 میلیون دلار پرداخت كردند. در اوكراین و كرانه‌ی بالتیك هم كه فیلم‌های روسی هم‌زمان با روسیه به نمایش عمومی درمی‌آیند،‌ این فیلم بیش از پنج میلیون دلار فروش داشت. نكته‌ای كه تحلیلگران اقتصادی سینمای روسیه بر آن تأكید می‌كنند، افتتاحیه‌ی هجده میلیون دلاری فیلم است كه بالاتر از رقم فروش افتتاحیه‌ی آواتار (6/17میلیون) و شرك برای همیشه (7/17میلیون) است. تهیه‌كنندگان اكشن ویئی گفته‌اند آن را به‌زودی در 62 كشور جهان اكران عمومی خواهند كرد. در آمریكا این فیلم در 2300 سالن سینما نمایش داده خواهد شد. گفته می‌شود تا قبل از این، هیچ فیلم روسی در این تعداد سینما در آمریكا روی پرده نرفته است. قصه‌ی فیلم در اوایل قرن هجدهم اتفاق می‌افتد و سفر علمی یك نقشه‌كش از اروپا به شرق را به نمایش می‌گذارد. او در طول راه، از دهكده‌ی آبی كوچك و گم‌شده در دل جنگلی سر درمی‌آورد كه مردمانش شباهتی به آدم‌های معمولی ندارند و با نیرویی شیطانی در حال مبارزه هستند. سینمای شوروی در 1967 هم فیلمی بر اساس این داستان معروف گوگول ساخته بود.

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: