سینمای جهان » چشم‌انداز1393/06/12


پربار وپرسود، به نفع هر دو طرف ماجرا

گزارش گیشه‌ی سینمای آسیا در نیمه اول سال 2014

كیكاووس زیاری

 

آمار و ارقام از موقعیت خوب محصولات بومی در بازار سینمایی سه كشور بزرگ آسیا، هند، چين و كره جنوبی حكایت می‌كند. گزارش جدول فروش فیلم‌ها در گیشه‌ی سینماهای این كشورها نشان می‌دهد كه در كنار استقبال تماشاگران از فیلم‌های پرسروصدا و گران‌قیمت هالیوودی، فیلم‌های تولیدشده توسط هنرمندان داخلی هم با برخورد گرم و خوب تماشاگران روبه‌رو شده‌اند. البته نوع واكنش تماشاگران این كشورها به محصولات داخلی یكسان نبوده است و گزارش زیر به این موضوع می‌پردازد.

هند: صدرنشینی همیشگی

نیمه اول سال جاری میلادی در شرایطی در هند به پایان رسید كه درام دلهره‌آور یك شرور با فروشی سرسام‌آور در سینماهای این كشور روبه‌رو شد و توانست بالای صد كرور فروش كند. این موفقیت در حالی نصیب فیلم شد كه بازیگر اصلی آن سیدارت مالهوترا از بازیگران تازه‌وارد بالیوود است و قبل از این، فقط در یك فیلم سینمایی ظاهر شده است. پایان موفقیت‌آمیز شش ماه اول سال در عین حال بیانگر موفقیت كلی سینمای هند در این ایام هم بوده است. از بین 44 فیلمی كه در این مدت روی پرده سینماها رفت، چهارده فیلم با فروش خوب و بالایی همراه شدند. این در حالی بود كه اكثر فیلم‌های مطرح و پرخرج تابستانی هالیوودی هم به صورت هم‌زمان با آمریكا و اروپا، در هند اكران عمومی شدند. ولی استقبال تماشاگران از محصولات بومی مثل همیشه بیش‌تر از فیلم‌های آمریكایی بود و ده فیلم اول جدول گیشه‌ی نمایش فیلم‌ها، اختصاص به محصولات داخلی داشت. باید به این نكته هم توجه داشت كه فیلم‌های هالیوودی در هند به چند زبان (اصلی، هندی و بقیه زبان‌های مهم هندی هم‌چون تامیلی و...) به نمایش در می‌آیند.
اكشن جی هو سلمان خان موفق‌ترین فیلم نیمه اول سال سینمای هند شد. این فیلم با هزینه‌ی تولید صد كروری خود موفق به فروش 118 كروری شد. به دلیل هزینه‌ی بالای تولید فیلم، تحلیلگران اقتصادی به آن لقب فیلم پرفروش را ندادند. با این حال، هیچ‌یك از فیلم‌های موفق هندی نتوانستند به رقم فروش این فیلم دست پیدا كنند. اكشن ماجراجویانه تعطیلات با بازی اكشی كومار با فروشی 113 كروری لقب موفق‌ترین فیلم سینمایی نیمه اول سال هند را از آن خود كرد. در قصه‌ی فیلم، كومار در نقش افسر پلیس وظیفه‌شناسی ظاهر می‌شود كه در زمان تعطیلات با یك حادثه‌ی تروریستی روبه‌رو شده و با آن‌كه در حال انجام وظیفه نیست، مبارزه‌ی سختی را با تروریست‌ها آغاز می‌كند. این فیلم با هزینه‌ی تولید نود كروری ساخته شد و نسخه بازسازی یك محصول پرفروش جنوب هند است. كارگردان نسخه بازسازی‌شده، آ. آر. موروگادوس سازنده‌ی نسخه اصلی آن هم هست. تماشاگران غیرهندی این فیلم‌ساز را به خاطر كارگردانی فیلم پرفروش گاجینی (2008) با بازی عامر خان می‌شناسند. این فیلم نسخه بازسازی‌شده بی‌خوابی كریستوفر نولان بود.
نیمه اول سال در حالی در هند به پایان رسید كه بسیاری از نام‌های سرشناس و فیلم‌های پرسروصدا غایب جدول گیشه‌ی نمایش بودند. برای مثال كارهای جدید شاهرخ خان، عامر خان و هریتیك روشن طی ماه‌های آینده به نمایش عمومی درمی‌آیند. سلمان خان هم كه در فصل بهار جی هو را روی پرده‌ی سینماها فرستاد، فیلم پرسروصدای خود «kick» را در نیمه دوم سال اكران خواهد كرد. طبق یك سنت قدیمی در هند، فیلم‌های مطرح بالیوودی در نیمه دوم سال روی پرده می‌روند. سینماهای هند در سال 2014 هم شاهد نمایش فیلم‌های مستقل و غیرمتعارفی بودند كه اگرچه در بالیوود تهیه و تولید شده‌اند، ولی حال‌وهوایی متفاوت از سینمای متداول بالیوود دارند. چندتا از فیلم‌های حاضر در جدول ده فیلم پرفروش نیمه اول سال هم در این دسته‌بندی جای می‌گیرند.

10 فیلم موفق سینمای هند در شش ماه اول سال عبارتند از:
1- جی هو/ 117 كرور 2- تعطیلات/ 113 كرور 3- دو ایالت/ 102 كرور 4- یك شرور/ 101 كرور 5- تبهكاران/ 72 كرور 6- ملكه/ 62 كرور 7- من قهرمان تو هستم/ 53 كرور 8- هیروپانتی/ 54 كرور 9- راجینی ام. ام. اس./ 47 كرور10- هسه تو پاسه/ 36 كرور

آمیتاب بچن بازیگر نامدار هم بازگشت بوت نات را روی پرده‌ی سینماها داشت كه قسمت دوم فیلم موفقی است كه چهار سال پیش ساخته شد. این فیلم با فروشی 34 كروری رده‌ی یازدهم جدول گیشه را به خود اختصاص داد. زمینه اجتماعی فیلم (درباره انتخابات هند و مسئولیت مردم در قبال شركت گسترده در آن برای تعیین سرنوشت خود و كشورشان) نكته‌ای بود كه شدیداً مورد توجه منتقدان سینمایی و فعالان اجتماعی قرار گرفت. در همین حال، گلاب گنگ با بازی مادوری دیكشیت ستاره‌ی محبوب دو دهه هشتاد و نود با استقبال تماشاگران روبه‌رو نشد. این در حالی بود كه قصه‌ی آن حال‌وهوایی تند و اجتماعی داشت و وضعیت بد زنان روستایی و تلاش آن‌ها برای كسب یك موقعیت بهتر را به تصویر می‌كشید.

چین: جنگ سخت مالی

جدول گیشه‌ی سینماهای چین در شش ماه اول سال 2014 شاهد رشد 25 درصدی فروش بود. تحلیلگران اقتصادی سینما از این رقم به عنوان یك خبر خوش برای سینمای این كشور یاد می‌كنند. آن‌ها می‌گویند جدول گیشه‌ی نمایش در این كشور آسیایی هر روز كه می‌گذرد، خبرهای خوش تازه‌ای ارائه می‌كند. در حقیقت، سینماهای چین در چند سال اخیر با افزایش بالای رقم فروش فیلم‌ها روبه‌رو بوده‌اند و این روند هم‌چنان ادامه دارد. رشد 25 درصدی فروش فیلم‌ها در نیمه‌ی اول سال جاری پادشاه میمونمیلادی، رقم كل فروش 2.23 میلیون دلاری را برای جدول گیشه‌ی نمایش به همراه آورد. این رقم كلان از سوی مراكز رسمی تایید شده است. با وجود نمایش عمومی بلاك‌باسترهای هالیوودی پرسروصدایی مثل تبدیل‌شوندگان: عصر انهدام، مردان ایكس: روزهای آینده‌ای سپری‌شده و كاپیتان آمریكا: سرباز زمستانی، یك فیلم چینی‌زبان و سه‌بعدی با عنوان پادشاه میمون بود كه با حال‌وهوای فانتزی و ماجراجویانه‌اش توانست لقب موفق‌ترین فیلم شش ماه اول سال سینماهای چین را از آن خود كند. این فیلم با فروشی نزدیك به 170 میلیون دلار به این موفقیت دست پیدا كرد و هنوز هم نمایش عمومی‌اش ادامه دارد. به این ترتیب، رقم كلی فروش آن باز هم افزایش خواهد یافت. دانی ین بازیگر اصلی فیلم در نقش «پادشاه میمون» ظاهر شده است. او بر اساس یك افسانه‌ی كهن از یك قطعه سنگ متولد شده و صورتی شبیه میمون دارد. قدرت‌های فراطبیعی این موجود افسانه‌ای به كمكش می‌آید تا با امپراتور ظالم وقت مبارزه كند. این در حالی است كه او تازه از زندان پانصدساله‌اش آزاد شده است. فیلم‌نامه‌ی این اكشنِ فانتزی بر اساس قصه‌ی یك داستان كلاسیك نوشته شده است و پو سویی چیانگ كارگردان فیلم، نوامبر امسال قسمت دوم آن را جلوی دوربین می‌برد. رقیب اصلی این محصول بومی، قسمت چهارم تبدیل‌شوندگان با بازی مارك والبرگ بوده است. فروش كلی این فیلم به 123 میلیون دلار رسیده است و نمایش عمومی آن هنوز ادامه دارد. اما اهل فن بعید نمی‌دانند فروش كلی این اكشن علمی‌خیالی به رقم فروش پادشاه میمون برسد و عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال چین را بگیرد. گفته می‌شود تا پایان سال جاری میلادی چند فیلم مهم و پرسروصدای چینی به روی پرده سینماها خواهد رفت. این فیلم‌ها قرار است وضعیت جدول گیشه‌ی نمایش را تغییر دهند. در عین حال، هالیوود هم برای نیمه دوم سال تعدادی فیلم مطرح را در چین اكران عمومی خواهد كرد. تا امروز آواتار با فروش 222 میلیون دلاری پرفروش‌ترین فیلم خارجی نمایش‌داده‌شده در چین است.

10 فیلم موفق هالیوودی در نیمه‌ی اول سال 2014 در سینماهای چین عبارتند از:
1- تبدیل‌شوندگان: عصر انهدام/ 122 میلیون دلار، 2- مردان ایكس: روزهای آینده‌ای سپری‌شده/ 118میلیون، 3-كاپیتان آمریكا: سرباز زمستانی/ 117میلیون، 4- اسپایدرمن شگفت‌انگیز2/ 96 میلیون، 5- گودزیلا/ 78 میلیون، 6-هابیت: ویرانی‌های اسماگ/ 75 میلیون، 7- تشنه‌ی سرعت/ 67 میلیون، 8- لبه‌ی فردا/ 66 میلیون، 9- من نفرت‌انگیز2/ 53 میلیون، 10- پلیس‌آهنی/51 میلیون

10 فیلم موفق چینی هم به این شرح است:
1- پادشاه میمون/ 170 میلیون دلار، 2- بابا كجا میریم؟/ 113میلیون، 3- از وگاس تا ماكائو/ 85 میلیون، 4- همكلاسی قدیمی من/ 74 میلیون، 5- قصه‌ی عشق پكنی/ 66 میلیون، 6- شنیده‌شده3/50 میلیون، 7- بازگشت به خانه/ 47 میلیون، 8- هیپنوتیزم بزرگ/ 45 میلیون، 9- بانی خرسه: برای نجانت/ 40 میلیون، 10- تجزیه گورو/ 31 میلیون دلار (كه نمایش‌عمومی‌اش هم‌چنان ادامه دارد)

كره جنوبی: جزر و مد سینمایی

بر اساس گزارشی كه كنسول فیلم كره ارائه كرده، نیمه اول سال جاری میلادی برای فیلم‌های خارجی خوب و پربار بوده است؛ خانم گرانیو نزدیك به 55 میلیون بلیط سینما برای تماشای فیلم‌های خارجی (عمدتاً آمریكایی) خریداری شد. این رقم در مقایسه با شش ماه اول سال 2013، افزایشی 28 درصدی را نشان می‌دهد. فیلم‌های خارجی حدود 57 درصد از فروش بلیط سینماها را به خود اختصاص دادند و سهم فیلم‌های كره‌ای از رقم كل فروش، چیزی حدود 43 درصد بوده است. در كل حدود 42 میلیون بلیط برای تماشای محصولات بومی خریداری شد. این رقم نشان‌دهنده یك كاهش 25 درصدی در مقایسه با سال قبل در همین ایام است. رقم كلی فروش بلیط در سینماهای كره چیزی نزدیك 96 میلیون بوده است. به این ترتیب، فروش بلیط سینماها در نیمه اول سال جاری در مقایسه با سال قبل در همین ایام حدود ده درصد كم‌تر شده است. فیلم‌های مطرح هالیوودی مثل یخ‌زده، انیمیشن اسكاری كمپانی والت دیزنی، با استقبال بالای كره‌ای‌ها روبه‌رو شدند. این در حالی است كه این فیلم دیرتر از بقیه‌ی كشورها در كره جنوبی اكران عمومی شد. با وجود نمایش عمومی تازه‌ترین محصولات هالیوودی در سینماهای كره، فیلم‌های بومی تلاش زیادی برای جذب تماشاگران كردند؛ و البته در این راه با موفقیت‌های خوبی هم روبه‌رو شدند. اما استقبال تماشاگران از فیلم‌های كره‌ای، نتوانست مانع از صدرنشینی انیمیشن والت دیزنی در جدول فروش نیمه اول سال 2014 سینماهای این كشور شود. به گزارش كنسول فیلم كره، در شش ماه اول سال، تعداد 497 فیلم سینمایی در كره به نمایش درآمد. این تعداد فیلم نشان‌دهنده‌ی یك افزایش 103 فیلمی در مقایسه با سال قبل بود. 94 فیلم كره‌ای در سینماهای این كشور اكران عمومی شدند و سهم محصولات هالیوودی و خارجی هم 403 فیلم بود. در نیمه اول سال 2013 تعداد فیلم‌های كره‌ای 25تا كم‌تر بود. این در حالی است كه قیمت بلیط سینماها در كره افزایش پیدا كرد و از هفت دلار و 25 سنت به هفت دلار و 59 سنت رسید. یخ‌زده با فروشی 82 میلیون دلاری روبه‌رو شد و خانم گرانی توانست 63 میلیون دلار بفروشد.

10 فیلم موفق جدول گیشه‌ی نمایش سینماهای كره جنوبی:
1- یخ‌زده (10.26میلیون بلیط) 2- خانم گرانی (8.63 میلیون بلیط)، 3- مدعی‌العموم (5.69 میلیون بلیط) 4- لبه‌ی فردا (4.39 میلیون بلیط) 5- اسپایدرمن شگفت‌انگیز2 (4.17 میلیون بلیط) 6- مردان ایكس: روزهای آینده‌ای سپری‌شده (4.9 میلیون بلیط) 7- كاپیتان آمریكا: سرباز زمستانی (3.96 میلیون بلیط) 8- برخورد نهایی (3.85 میلیون بلیط) 9- یك روز سخت (3.13 میلیون بلیط) 10- هدف (2.84 میلیون بلیط)

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: