سینمای جهان » چشم‌انداز1392/12/10


جاذبه‌ی آشكار سینما

سومین جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان

هومن داودی


همان طور كه سه ماه پیش قولش را داده بودیم، سومین جدول ارزش‌گذاری منتقدان بر فیلم‌های روز جهان پیش روی‌تان است. هم‌چون دو جدول پیشین، این بار هم سعی كردیم علاوه بر فیلم‌های پرتماشاگرتر جریان اصلی هالیوود، فیلم‌های مستقل آمریكایی و فیلم‌های غیرآمریكایی را بیش‌تر وارد بازی كنیم؛ فیلم‌هایی كه برای دیده و تحلیل شدن به توجه بیش‌تری نیاز دارند. فیلم‌های مستند تحسین‌شده‌ی امسال را هم در این جدول خواهید دید كه با وجود رأی‌های كمی كه دریافت كرده‌اند، جایگاه نسبی شایسته‌ای در رده‌بندی‌ پیدا كرده‌اند و در واقع، میانگین امتیازهای‌شان بالاست. باز هم بسیاری از آثار مستقل و غیرآمریكایی از جدول بیرون ماندند اما به جایش تعدادی از فیلم‌هایی كه در جدول اولیه‌ی پیشین به حد نصاب دیده شدن نرسیده بودند، دیده شدند و در این جدول حضور دارند. فیلم‌های اسكاری هم با وجود این‌كه تازه به بازار آمده‌اند به اندازه‌ی كافی دیده شده‌اند و این جدول می‌تواند معیار نسبتاً خوبی برای سنجش كم‌وكیف پرسروصداترین فیلم‌های سال باشد. مورد جالب فیلم جدید برادران كوئن درون لویین دیویس است كه با وجود این‌كه نسخه‌ای از آن به بازار آمده كه زیرنویس فارسی كه هیچ، حتی زیرنویس انگلیسی هم ندارد، به آن حدی از دیده شدن رسید كه نمی‌شد به‌هیچ‌وجه از جدول بیرون گذاشتش؛ حتی اگر تعداد رأی‌هایش از رقیبان اصلی‌اش كم‌تر باشد.
در صدر این جدول فیلم فوق‌العاده‌ی جاذبه با قاطعیت و با فاصله‌ی زیاد قرار گرفته كه یكی از معدود موارد همسانی تقریبی برآیند كل نظرهای منتقدان خارجی و داخلی درباره‌ی یك فیلم است. فیلم‌های دیگری كه پس از جاذبه رده‌های بعدی جدول را به دست آورده‌اند هم كمابیش همان فیلم‌هایی هستند كه در محافل بین‌المللی هم مورد تحسین قرار گرفته‌اند. به طور كلی، امسال آن قدر فیلم‌های درجه‌ی یك مختلف زیاد بود كه هر سلیقه‌ای می‌توانست فیلم دلخواهش را از بین آن‌ها انتخاب كند. به همين دليل است كه در اين جدول بر خلاف دو جدول قبلي تعداد فيلم‌هايي كه از منتقدان چهار ستاره (يعني امتياز كامل) گرفته‌اند، بسيار بيش‌تر است. امیدواریم این جدول كه پیش از مراسم اسكار منتشر می‌شود بتواند به‌اصطلاح تنور این مراسم را داغ‌تر كند.

نكته‌ی آخر این‌كه هم‌چون جدول‌های پیشین، ستاره‌هایی كه كوچك‌تر هستند و به شكل بالانویس ستاره‌های معمولی دیده می‌شوند، حكم نیم‌ستاره را دارند.                                           

★★★★ عالی  ★★★ خوب  ★★ متوسط  ★ ضعیف ● بی‌ارزش

برای بزرگ‌نمایی، روی جدول كليك كنيد

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: