سینمای جهان » چشم‌انداز1392/09/03


فیلم خوب، فیلم بد

دومین جدول ارزش‌گذاری منتقدان ایرانی بر فیلم‌های روز جهان


همان طور كه سه ماه پیش قولش را داده بودیم، دومین جدول ارزش‌گذاری منتقدان بر فیلم‌های روز جهان پیش روی‌تان است. در این جدول سعی كردیم علاوه بر فیلم‌های پرتماشاگرتر جریان اصلی هالیوود، فیلم‌های مستقل آمریكایی و فیلم‌های غیرآمریكایی را بیش‌تر وارد بازی كنیم؛ فیلم‌هایی كه برای دیده و تحلیل شدن به توجه بیش‌تری نیاز دارند. در این نوبت سعی كردیم اندكی حد نصاب دیده شدن فیلم‌ها را پایین‌تر بیاوریم تا آثار مهجورتر و خاص‌پسندتر هم به هر حال دیده شوند. تنها قاعده‌ای كه نسبت به جدول سه ماه گذشته كمی تغییر كرده همین است. اما با این همه، بسیاری از آثار مستقل و غیرآمریكایی از جدول بیرون ماندند اما به جایش تعدادی از فیلم‌هایی كه در جدول اولیه‌ی پیشین به حد نصاب دیده شدن نرسیده بودند، دیده شدند و در این جدول حضور دارند.
نكته‌ی بسیار جالب رأی‌گیری جدید این‌جاست كه در بین سه فیلم اول یك فیلم كمدی و یك فیلم ترسناك به چشم می‌خورد؛ ژانرهایی كه معمولاً در بحث‌ها و محافل جدی، به‌ناحق، ارج‌وقرب كم‌تری دارند. نتایج این جدول به نوعی ثابت‌كننده‌ی آن جمله‌ی معروف است كه:‌ «دو نوع فیلم داریم: فیلم خوب و فیلم بد.» فیلم احضار كه از پی انبوهی از فیلم‌های ترسناك نازل به نمایش درآمده، در حال‌وهوای جن‌گیر توانسته بازخوانی جدید و باطراوتی از الگوهای ترسناك به دست بدهد و احتمالاً این یكی از مهم‌ترین دلایلی است كه فیلم جدید جیمز وَن (كارگردان قسمت اول مجموعه فیلم‌های اره) در صدر این جدول جای گرفته. فیلم ماد كه با فاصله‌ای اندك در رده‌ی دوم دیده می‌شود درام قدرتمندی است از فیلم‌سازی تقریباً تازه‌كار به نام جف نیكولز كه با فیلم قبلی‌اش یعنی پناه بگیر هم توانسته بود هم‌چون ماد در جشنواره‌های معتبر جهانی تحسین‌ها و جایزه‌های متعددی را به دست بیاورد. در رده‌ی سوم هم كمدی عجیب‌وغریب و بامزه‌ی دو فیلم‌ساز فیلم‌اولی قرار دارد كه دست‌پرورده‌های جاد آپاتوی معروف هستند؛ گروهی كه از تلویزیون كارشان را شروع كردند و با كمدی‌هایی كه دیالوگ‌ها و موقعیت‌های صریح در آن حرف اول را می‌زند توانستند در سینما و تلویزیون پله‌های موفقیت را به‌سرعت طی كنند.

نكته‌ی آخر این‌كه هم‌چون جدول پیشین، ستاره‌هایی كه كوچك‌تر هستند و به شكل بالانویس ستاره‌های معمولی دیده می‌شوند، حكم نیم‌ستاره را دارند.                                           

★★★★ عالی  ★★★ خوب  ★★ متوسط  ★ ضعیف ● بی‌ارزش

 
برای بزرگ‌نمایی، روی جدول كليك كنيد

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: