سینمای جهان » نقد و بررسی1392/03/23


فيلم‌های روز جهان

نگاهی به «بی‌قرار»، «وحشی‌ها» و «ديكتاتور»

حسين جوانی

 

بی‌قرار Restless
كارگردان: گاس ون سنت. فیلم‌نامه: جیسن لیو. بازیگران: هنری هاپر (ایناك)، میا واسیكوفسكا (آنابل)، ریو كاسه (هیروشی)، جین آدامز (میبل). محصول 2011، 91 دقیقه.
ایناک پسر نوجوان و گوشه‌گیری است و یک دوست خیالی دارد که شاید روح یک خلبان کامیکازی باشد. ایناک در یکی از پرسه‌گردی‌هایش، در یک مراسم ختم با دختری به نام آنابل آشنا می‌شود. آنابل که در حال مُردن بر اثر سرطان است رابطه‌ای عاطفی با ایناک آغاز می‌کند و این شروع شناخت ایناک از محیط پیرامون و علت وجودی دوست خیالی‌اش است.

نجیب و پرشور

وارد شدن به داستان‌های عشقی نوجوانانه ریسک بزرگی است چرا که به‌راحتی می‌تواند لوس و یا حتی مبتذل جلوه کند. امانیافتن در این دام از آن کارهایی است که گویا فقط از دست کسی چون ون سنت برمی‌آید. بی‌قرار در دستان ون سنت تبدیل به اثری تأثیرگذار درباره‌ی زندگی، مرگ و بلوغ می‌شود و تسلط ون سنت باعث می‌شود شخصیت‌های مالیخولیایی بی‌قرار چنان موجه جلوه کنند که به‌راحتی درگیر عواطف و احساسات‌شان شویم. بی‌قرار فیلم نجیبی‌ست و تمامی احساساتی که برمی‌انگیزد مدیون همین نگاه پاکش به زندگی و عشقی‌ست که میان دو نوجوان شکل می‌گیرد. کیفیتی دل‌انگیز که مثل همان توضیح چرایی دوست داشته شدن اسب‌ها توسط دخترها، لبخند به لب می‌نشاند. (امتیاز: 7 از 10)

 

وحشی‌هاSavages
كارگردان: الیور استون، بازیگران: آرون جانسن (بن)، تایلر كیش (چان)،‌ بلیك لایولی (اوفلیا)، بنیسیو دل تورو (لادو)، جان تراولتا (دنیس)، سلما هایك (النا).
بن و چان دو دوست قدیمی هستند كه به شكلی علمی و بدون خشونت ماری‌جوانا تولید می‌كنند و به فروش می‌رسانند. آن‌ها برای گیر نیفتادن به دست پلیس، با یك مامور اف‌بی‌آی به نام دنیس همكاری می‌كنند. اما یك كارتل بزرگ مواد مخدر به سركردگی النا می‌خواهد به هر قیمتی آن‌ها را وادار به شراكت كند. وقتی پسرهای جوان مشاركت با النا را رد می‌كنند، او یك از زیردست‌های قسی‌القلبش به نام لادو را می‌فرستد تا دختر مورد علاقه آن‌ها، اوفلیا، را به گروگان بگیرد...

رام‌شده

تونی اسکات خدابیامرز اگر زنده بود گزینه‌ی به‌مراتب بهتری از استون برای کارگردانی وحشی‌ها بود. آن ‌وقت دیگر خبری هم از مونولوگ‌های مسخره درباره‌ی وضعیت دنیا و آمریکای بعد از 11 سپتامبر نبود و وحشی‌های تروتمیزشده، یادآور رمانس واقعی می‌شد و پایان درخشان و دوست‌داشتنی‌اش لذتی مضاعف در بیینده ایجاد می‌کرد. در حال حاضر اما وحشی‌ها چند صحنه‌ی عاشقانه‌ی خوب دارد در کنار چند صحنه‌ی شکنجه‌ی بهتر که هیچ‌کدام بعد از تماشای فیلم در خاطر باقی نمی‌ماند. شمایل‌زدایی از رهبران قدرتمند گروه‌های مافیایی هم در روزگاری که می‌توان سریال‌هایی مثل سوپرانوها، سیم یا امپراتوری بردواک را با جزییاتی به‌مراتب عمیق‌تر هفته ‌به ‌هفته دنبال کرد، دستاورد به‌خصوصی به حساب نمی‌آید. تنها می‌ماند مسیر کاری الیور استون که از آن‌جا رانده و از این‌جا مانده شده است و در این وانفسا وحشی‌ها فیلم قابل‌قبولی از او محسوب می‌شود. (امتیاز 3 از 10)

 

دیكتاتور The Dictator
كارگردان:‌ لری چارلز. فیلم‌نامه: ساشا بارون كوهن، الك بِرگ، دیوید مَندل، جف شَفر. بازیگران: ساشا بارون كوهن (علاءالدین)، بن كینگزلی (تمیر)، آنا فاریس (زویی). محصول 2012، 83 دقیقه.
داستان حماسی دیكتاتوری به نام علاءالدین كه زندگی‌اش را به خطر می‌اندازد تا مطمئن شود دموكراسی هرگز وارد كشوری كه عاشقانه و مستبدانه بر آن حكومت می‌كند نشود.

بدون جسارت

شوخی‌های بی‌مزه و وقیح در کنار شخصیت‌پردازی تک‌بعدی، به ‌ضرب ‌و زور قرار است از فیلمی دم‌دستی که جز تکه‌پرانی‌های سیاسی چیز خاصی ندارد، کمدی‌ای قابل‌دیدن بسازد. دیکتاتور هم کمدی ناموفقی است و هم فیلم سیاسی ناموفقی. نه از جسارت بورات خبری هست و نه آن مدل شوخی، دیگر مثل قبل جواب می‌دهد. به جای کل فیلم تریلرش را هم که ببینید کفایت می‌کند. (امتیاز: 1 از 10)

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: