سینمای جهان » نقد و بررسی1391/12/24


فیلم‌های روز جهان

نگاهی به فلین بودن (پل وِیتس) و تمكین (كرگ زوبل)

فلین بودن Being Flynn

نویسنده و کارگردان: پل وِیتس. بازیگران: رابرت دنیرو (جاناتان فلین)، جولین مور (جودی فلین)، پل دِینو (نیک فلین)، الیویا تریلبی (دنیس). محصول 2012 آمریکا، 102 دقیقه.
نیک فلین از کودکی به نویسندگی علاقه‌مند بوده ولی در 24 سالگی به موفقیتی در این زمینه نرسیده است. روزی ناگهان پدرش كه نیك هجده سال است او را ندیده و خودش را نویسنده‌ی بزرگی به حساب می‌آورد با او تماس می‌گیرد و چون صاحب‌خانه‌اش او را جواب کرده از نیک می‌خواهد تا مدتی از وسایل او نگه‌داری کند...

پدران و پسران

پوریا ذوالفقاری: «پدر برای من یعنی غیاب». این بخشی از نریشن شخصیت اصلی فیلم است. پسری که از کودکی با مادر زندگی کرده و تمام تصورش از پدر با نامه­های او شکل گرفته است. پدری اسیر توهم نویسنده بودن و ناشناخته ماندن. همین نامه­ها، نوشتن را به بخشی ثابت از زندگی پسر بدل می­کنند. او با نثری که حتی خودش را هم راضی نمی­کند، از زندگی­اش می­نویسد. مادرش با خواندن یکی از همین یادداشت­ها، تنهایش می­گذارد و او در تلاش برای برآمدن از پس زندگی، در جایی غیرقابل‌تصور از زندگی خود، با پدر روبه­رو می­شود. مردی همه‌چیزباخته که هنوز هم قرار است روزی نویسنده­ای بزرگ شود. رابطه‌ی پدر و پسر و قتل پسر به دست پدر، ریشه در اسطوره­ها دارد. شخصیت اصلی فیلم با دیدن وضعیت رقت­بار پدرش، برمی­آشوبد. ترس اصلی او حال‌وروز پدر نیست. فریادهای پدر که «من تو را ساخته­ام» او را نگران آینده‌ی خود می­کند. او در سیمای نگون­بخت پدرش فردای خود را می­بیند و ادیپ­وار از هر چیز و هر کس که او را به این تقدیر محتوم پیوند می­زند، می­گسلد. ترک مواد مخدر برای او پیش از تلاش برای بازگشتن به زندگی عادی، تقلایی برای دور ماندن از شبیه شدن به پدر می­خواره است و ازدواجش با زنی سیاه­پوست، تقابلی­ست با اعتقاد فاشیستی پدر درباره‌ی سیاهان. گرچه پایان خوش فیلم با رویکرد کلی آن هم­خوانی ندارد اما فیلم­ساز آن ­قدر هوشمند بوده که حتی در آخرین برخورد دو شخصیت اصلی، نشانی از فاصله‌ی ازلی/ ابدی پدران و پسران بگذارد. فاصله­ای که حتی هم­سنگر و همراه شدن­شان در جنگ مشترک با شهری/ جهانی سرد و وحشی هم آن را پر نمی­کند. (امتیاز: 7 از 10)

 

تمكین  Compliance

نویسنده و كارگردان: كرگ زوبل. بازیگران: آن داد (ساندرا)، دریما واكر (بكی)، پت هیلی (سركار دانیلز). محصول 2012، 90 دقیقه.
دانیلز به مدیر یك رستوران فست فود به نام ساندرا تلفن می‌زند و خبر می‌دهد كه یكی از كارمندانش به نام بكی از یكی از مشتریان دزدی كرده است. او ساندرا را قانع می كند كه تا آمدن پلیس از  بكی بازجویی كند. اما كم‌كم خواسته‌های نامعقولی از سوی دانیلز مطرح می‌شود...

درنوردیدن مرزهای حماقت

هومن داودی: تمكین از معدود فیلم‌هایی است كه برخورد با آن و قضاوت درباره‌اش مشكل است. فیلم عامدانه و با اصرار راهی را در پیش می‌گیرد كه به نفی پایه‌ای‌ترین اصول انسانی منجر می‌شود و مرز حماقت آدم‌ها در سینما را به جلو می‌برد. این نمایش حماقت آن قدر شدید است كه دیگر نمی‌شود لحظه‌ای از این فیلم را باور كرد؛ هرچند پیش از اولین نمای فیلم جمله‌ی «بر اساس حوادث واقعی» كل قاب را پر كرده باشد و در انتهای فیلم خبر از 70 مورد مشابه در سراسر آمریكا داده شود. این‌جاست كه صرف واقعی بودن موضوع ربطی به كشش دراماتیك فیلم و ارتباط برقرار كردن مخاطب با آن پیدا نمی‌كند. به نظر می‌رسد فیلم‌ساز مدیوم اشتباهی برای فیلمش انتخاب كرده است. شاید این سوژه‌ی دور از ذهن در قالب یك مستند یا یك فیلم كوتاه می‌توانست مؤثر باشد و تماشاگر را درگیر كند اما در شكل فعلی مطلقاً چنین نیست. درست است كه اوج‌گیری حماقت و دور از ذهن بودن اتفاق‌ها در تمكین تا حدی كنجكاوی‌برانگیز است و باعث می‌شود به هر ضرب‌و‌زوری شده تماشاگر موقعیت‌های بیش از حد كش‌آمده‌ی فیلم را برای رسیدن به انتها تحمل كند، اما هیچ چیز خاصی در پایان فیلم وجود ندارد. تماشاگر در انتهای تمكین به همان خانمی می‌ماند كه به فیلم‌ساز/ مزاحم تلفنی اعتماد كرده تا دلیل یا حتی دیدگاهی درباره همه‌ی این اتفاق‌های احمقانه و آزاردهنده ارائه بدهد اما در نهایت، در حالی كه مورد سوءاستفاده قرار گرفته، به حال خود رها می‌شود. (امتیاز: 2 از 10)

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: