سینمای جهان » نقد و بررسی1391/12/20


فیلم‌های روز جهان

نگاهی به اسپایدرمن شگفت‌انگیز (مارك وب) و هولی موتورز (لئو كاراكس)

اسپایدرمن شگفت‌انگیز Amazing Spider-Man

كارگردان:‌ مارك وب، فیلم‌نامه: جیمز وَندِربیلت، آلوین سارجنت، بازیگران: اندرو گارفیلد (پیتر پاركر)،‌ اما استن (گوئن)، رِیس ایفانس (دكتر كانرز). محصول 2012، 136 دقیقه.

پیتر پاركر كه با نیش یك عنكبوت ویژه به مرد عنكبوتی/ اسپایدرمن تبدیل شده سرنخ‌هایی پیدا می‌كند كه می‌تواند او را به سمتی هدایت كند كه متوجه بشود چرا پدر و مادرش وقتی كه او خردسال بوده ناپدید شده‌اند...

غیرشگفت‌انگیز

رضا حسینی: اسپایدرمن شگفت‌انگیز بر خلاف آن‌چه انتظار می‌رفت، اصلاً فیلم خوبی نیست. در واقع انتخاب كارگردانی به نام مارك وب - كه كمدی‌رمانتیك تماشایی پانصد روز با سامر را به عنوان اولین فیلم بلندش در كارنامه دارد - و بازیگران جوان و خوش‌آتیه‌ای مثل اندرو گارفیلد (كه به خاطر بازی‌های خوبش در فیلم‌های شبكه‌ی اجتماعی دیوید فینچر و هرگز رهایم نكن مارك رومانك در كانون توجه قرار گرفت و تحسین شد) و اِما استُن - برای بازی‌های درخور توجهش در فیلم‌های سهل‌الوصول (ویل گلاك، 2010) و خدمتكار (تِیت تیلر، 2011) - واقعاً انتظارها را از این فیلم بالا برده بود.
اما حالا پس از تماشای اسپایدرمن شگفت‌انگیز سؤال‌های بی‌پاسخ زیادی در ذهن باقی می‌ماند. به عنوان مثال این‌كه دلیل و ضرورت چنین بازسازی زودهنگامی چه بوده است؟ یا این‌كه چرا این فیلم باید بر اساس چنین فیلم‌نامه بدی ساخته شود كه حتی از پرداخت موقعیت‌ها و روابط ساده‌ی شخصیت‌ها هم عاجز است؟ به عنوان نمونه، همه چیز دائم به گوئن، همكلاسی پیتر پاركر، مربوط می‌شود تا در ادامۀ داستان مشكلی برای پاركر باقی نماند. مثلاً وقتی پاركر به آزمایشگاه پیشرفته‌ای می‌رود كه دكتر كانرز آن را اداره می‌كند، می‌بیند كه گوئن كارآموز ارشد دكتر كانرز است یا وقتی پا به خانۀ گوئن می‌گذارد معلوم می‌شود پدرش رییس پلیس آن منطقه از شهر است.
سوار شدن سازندگان فیلم بر موج فیلم‌های ابرقهرمانی مدرنی كه می‌كوشند قهرمان‌های‌شان را انسان‌گونه و زمینی نشان بدهند نه‌تنها به نفع فیلم تمام نشده بلكه بعضی از مضحك‌ترین لحظه‌های فیلم را رقم زده است. به عنوان مثال می‌توان به صحنه‌ی پایانی فیلم اشاره كرد كه پیتر پاركر پس از نجات كل مردم شهر، با چهره‌ای درب‌و‌داغان و خونین وارد خانه می‌شود و شانۀ تخم‌مرغی را به عمه‌اش می‌دهد تا مثلاً مسئولیت‌پذیری خودش را نشان داده باشد! (امتیاز: 2 از 10)

 

هولی موتورز   Holy Motors

نویسنده و كارگردان: لئو كاراكس، بازیگران: دنیس لَوان (آقای اسكار)، ادیت اسكوب (سلین)، اِوا مندز (كِی م). محصول 2012، 115 دقیقه.
زندگی بازیگری به نام آقای اسكار از یك طلوع یا غروب خورشید در فیلم روایت می‌شود. او در طول روز در قالب‌های مختلفی مثل آدم‌كش، گدا، هیولا، مرد خانواده و... فرو می‌رود.

گالری بازیگری

علیرضا حسن‌خانی: هولی موتورز روایتی است از توانایی‌های یک انسان در مقام یک بازیگر. اگر پایان فیلم این گونه که هست نبود و فیلم‌ساز بی‌ادعا و معقول داستان همان بازیگر را پیش می‌برد با اثر قابل‌تأمل و یگانه‌تری روبه‌رو بودیم. بازیگرِ توانمندی در فضایی کاملاً سوررئال در طول یک روز نقش‌های کاملاً متفاوتی به عهده می‌گیرد تا داستانک‌هایی در گستره‌ی رئالیسم (مانند داستان آن دختر) تا سوررئال (مانند داستان آن مدل تبلیغاتی) به تصویر کشیده شود. خود همین ایده به اندازه‌ی کافی جذاب هست و بازی گیرایِ دنیس لَوان در جهت ارائه‌ی شمایل متفاوتی از توانایی‌های یک بازیگر آن قدر مؤثر هست که فیلم‌ساز دیگر نیاز نداشته باشد تفکرات داروینیستی یا آن پایان ماورایی را به فیلم بخوراند. فارغ از معانی مختلفی که می‌توانید برای چنین فیلمی بتراشید، اگر می‌خواهید اثرگذاریِ گریم و نحوه‌ی عملکرد یک بازیگر توانا در تقابل با نقش‌های بسیار متفاوت را ببینید و یک گالری زیبا از سبک‌های متفاوت بازیگری در یک فرصت کوتاه را تماشا کنید، هولی موتورز به اندازه‌ی کافی برای‌تان جذاب خواهد بود. (امتیاز: 6 از 10)

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: