سینمای جهان » نقد و بررسی1392/05/27


فیلم‌های روز جهان

نگاهی به «تطهیر»، «مجنون» و «مرده‌ی شریر»

مهرزاد دانش

 

تطهیر The Purge
نویسنده و كارگردان: جیمز دوموناكو. بازیگران: ایتن هاوك (جیمز سَندين)، لنا هِدي (مري سندين)، مكس بارك‌هولدر (چارلي سندين). محصول 2013، 85 دقيقه.
يك دوره‌ي دوازده ساعته در سال براي انجام هر گونه جرم و جنايت آزاد اعلام شده است. يك خانواده به دليل همين قانون توسط يك گروه جنايتكار به گروگان گرفته شده است...

توجیه جنایت

تطهیر از یکی از الگوهای متداول زیرژانر وحشت که عبارت از ورود یک یا چند غریبه به یک منزل برای زجرکش کردن ساکنان خانه است، پیروی مي‌کند؛ روندی که در فیلم‌هايي از قبیل در پوست‌شان (جرمی پاور رجیمبال، 2012) و یا غریبه‌ها (برایان برتینو، 2008) به چشم مي‌خورد. ابتدای فیلم فضای آرامی دارد اما نشانه‌هايي مانند چهره‌ي معیوب آدمک ماشینی پسربچه‌ي داستان و یا شوخی‌هاي دو جوان داستان که در میانه‌ي مهرورزی‌شان، ادای موجودات وحشتناک را درمی‌آورند، خبر از آتش زیر خاکستر این فضای به‌ظاهر امن مي‌دهد. نکته‌ي جدیدی که در تطهیر وجود دارد، ارجاع به برخی مایه‌هاي فرامتنی در جامعه‌ي معاصر آمریکا است که طی آن، گفتمان جنایت و قتل در یک موقعیت انتزاعی و فارغ از نظارت‌هاي قانونی، تعبیر به فراغت بال و آسودگی روان و برائت نفس مي‌شود. آیین تطهیر در این فیلم، نشانه‌ای است از رویکردهای پراگماتیستی آمریکایی که در تأویلی فرامتنی، مي‌توان آن را به فضای سیاست خارجی این کشور هم تعمیم داد؛ این‌که چه‌گونه به منظور آرامش دادن به جهان، فراتر از قوانین و مقررات جهانی، به سلب آرامش از بخشی از جهان مي‌پردازد؛ بی‌آن‌که پیامدهای ناگوار این روال و بی‌اعتمادی‌هاي ناشی از آن، مسئولیتی را متوجه عامل آن سازد. (امتیاز: 6 از 10)

 

مجنون  Maniac
كارگردان: فرانك خلفون. فيلم‌نامه:‌ الكساندر آژا، گرِگوري لُواسور؛ بر اساس فيلم‌نامه‌ي اريژينال جو اسپينِل. بازيگران:‌ نورا آرنِزِدِر (آنا)، جِنِويو الكساندرا (جسيكا)، اليجا وود (قاتل/ فرانك). محصول 2012، 89 دقيقه.
فرانك كه خاطرات آزاردهنده‌اي از دوران كودكي و مادرش دارد، در يك مغازه‌ي مانكن‌فروشي به ساختن مانكن مشغول است. اما تمايل‌هاي بيمارگونه‌ي او به موي سر زن‌ها باعث مي‌شود به كشتن زن‌هاي مختلف روي بياورد...

اسکیزوفرن

سینمادوستان ایرانی از بین فیلم‌هاي فرانک خلفون، بیش‌تر با فیلم پی 2 آشنا هستند که درباره‌ي زنی گرفتار در یک پارکینگ بود كه با ورود یک جوان روانی که در جایگاه نگهبان پارکینگ نشسته، اوضاعش وخیم‌تر هم مي‌شد. فیلم مجنون هم درباره‌ي یک جوان روانی است که دربه‌در دنبال زن‌هايي خاص مي‌گردد تا با کندن پوست سرشان و گذاشتن آن روی سر مانکن‌هايي که مي‌سازد، آرامش پیدا کند. البته بر خلاف عنوان فیلم که دلالت بر بیماری مانیک شخصیت اصلي داستان دارد، طرف بیش‌تر شبیه به اسکیزوفرن‌ها است تا مانیک‌ها. ویژگی اساسی فیلم مجنون، نوع زاویه‌ي دیدش است که از آغاز تا فرجام، بر اساس نماي نقطه‌نظر کاراکتر محوری قصه شکل گرفته است و لحظه‌ای از آن تخطی نمي‌شود؛ مگر در برخی از فلاش‌بک‌ها و ذهنیت‌هايي که این شخصیت از خودش ترسیم مي‌کند؛ برای همین هم مگر در لحظاتی که او خود را در آینه مي‌بیند، مخاطب شمایل کاملی از چهره‌ي او در دست ندارد. فیلم غیر از این خصوصیت، نکته‌ي بارز دیگری ندارد و روال بر اساس کلیشه‌هاي متداول زیرژانر روانی در سینمای وحشت با مایه‌هايي از اسلشر پیش مي‌رود. (امتیاز: 4 از 10)

 

مرده‌ي شریر  Evil Dead
كارگردان: فِد آلوارز. فيلم‌نامه: ف. آلوارز، رودو ساياگِس؛ بر اساس فيلم سينمايي «مرده‌ي شرير» ساخته سام ريمي. بازيگران: جِين لِوي (ميا)، شيلو فرناندز (ديويد)، لو تايلر پُچي (اريك)، جسيكا لوكاس (اليويا). محصول 2013، 91 دقيقه.
پنج دوست به كلبه‌اي دورافتاده در يك جنگل مي‌روند. آن‌ها كتابي را پيدا مي‌كنند و با خواندن آن به شكلي ناخواسته شيطان باستاني‌اي كه در آن جنگل خفته بود را بيدار مي‌كنند...

باز هم روح و کلبه و جنگل...

یکی از همان فیلم‌هاي نازل و پرشمار وحشت که با موضوع حلول روحی شریر به بدن انسانی معصوم، قرار است طی ردیف کردن قیافه‌هاي تخریب‌شده و دشنام‌هاي رکیک و قطع و له شدن خونين اعضای بدن و ورود و خروج استفراغ‌هاي لجن‌مانند بی‌پایان از دهان آدم‌ها، مخاطب را دچار وحشت کند. این‌جا هم روح شریر وارد بدن دختری معتاد مي‌شود که رفقایش در صدد ترک اعتیاد او در کلبه‌ای وسط جنگل هستند که از قضا این کلبه در قرن‌ها قبل مأوای شیطان بوده است و... فیلم فاقد هر نوع خلاقیت و نوآوری در میانه‌ي این همه کلیشه‌هاي مستعمل است جز این‌که جناب روح شریر رضایت به حضور در بدن یکی از پنج جوان داستان نمي‌دهد و بی‌دلیل از بدن این یکی به بدن دیگری نقل مکان مي‌کند تا لابد بر شدت هیجان و غافل‌گیری تماشاگر بیفزاید؛ غافل از این‌که ماجرا بیش از آن‌که ترسناک شود، از شدت ابتذال، به مضحکه گرایش مي‌یابد. (امتیاز: 1 از 10)

آرشیو

سینماهای تهران


سینمای شهرستانها


آرشیوتان را کامل کنید


شماره‌های موجود


خبرنامه

به خبرنامه ماهنامه فیلم بپیوندید: